Książki

Co warto wiedzieć o greckiej literaturze kreteńskiej?

Co warto wiedzieć o greckiej literaturze kreteńskiej?

Generalnie bogata literatura grecka (w tym kreteńska) jest wizytówką tego kraju na całym świecie. Warto jednak uświadomić sobie również, że powszechnie znane eposy Homera czy antyczne tragedie Sofoklesa nie są jedynymi przedstawicielami chlubnej tradycji literackiej Grecji.

Literatura kreteńska – ogromne dziedzictwo kultury greckiej

Jednym z najwybitniejszych poetów w historii Grecji jest Kreteńczyk Vintsentzos Kornaros, autor monumentalnego poematu epickiego „Erotokritos”. Stworzone na początku XVII wieku dzieło jest symbolicznym początkiem nowożytnej literatury greckiej. Choć nie mówi się oficjalnie o greckim renesansie, „Erotokritos” pozostało pod dużym wpływem włoskiego odrodzenia, ponieważ rządy nad Kretą sprawowali wówczas Wenecjanie. Poemat opowiada historię miłości Rokritosa i Aretuzy, porusza także tematy odwagi, honoru, przyjaźni oraz różnic społecznych. Dzieło Kornarosa przeniknęło do ustnej tradycji ludowej, a obecnie jego motywy wykorzystywane są przez twórców współczesnej muzyki klubowej.

Należy wiedzieć, że z Krety pochodził także urodzony w Heraklionie Nikos Kazantzakis, autor „Greka Zorby”, książki wprowadzającej czytelnika w meandry duszy Kreteńczyka. Powieść, napisana w 1946 roku, opowiada historię Greka, który został nadzorcą kopalni należącej do nieśmiałego Anglika. Z czasem Zorba stał się nauczycielem i towarzyszem Brytyjczyka, zarażając go niesłabnącym optymizmem, energią i radością życia. Książka doczekała się słynnej adaptacji filmowej z 1964 roku w reżyserii Michaela Cacoyannisa, a sceny do filmu kręcono oczywiście na Krecie.

Na Krecie w rodzinie przemysłowej urodził się Odysseas Elytis – podróżnik i wybitny poeta, autor popularnego poematu z 1959 roku pod tytułem „To, co warto”. Elytis został laureatem literackiej Nagrody Nobla w 1979 roku.

Więcej interesujących publikacji o historii i kulturach świata, znajdziesz w serwisie https://www.ehistoria.pl/.