Książki

Recenzja książki “Nauczyciel z getta” Mario Escobar

Recenzja książki “Nauczyciel z getta” Mario Escobar

Postać Janusza Korczaka znają wszyscy, nawet ze szkoły, czy z innych książek historycznych. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że był to człowiek o postawie heroicznej, pogodzonym ze swoim marnym losem, ale zarazem się nie poddającej, i ratującej życie setki dzieci w obliczu zagłady. Janusz Korczak to osoba wybitna, ale nie każdy do końca wie, jakim był on człowiekiem, i dlaczego chciał uratować dzieci przed Holokaustem. Nie wszyscy wiedzą jak wyglądał jego i jego podopiecznych codzienne życie, w którym dominowała walka o przetrwanie, nie tylko swoje, ale i również innych.

O czym jest ta książka?

Agnieszka Ignaciuk, wraz ze swoim synem – Henrykiem, szuka schronienie, ponieważ wojna czai się tuż za rogiem, a ona szuka dla swojego syna bezpiecznego domu. Oboje trafiają do Janusza Korczaka i do sierocińca, którym on kieruję. Henryk zaprzyjaźnia się z podopiecznymi, a Agnieszka postanawia pomóc opiekunką w opiece nad dziećmi.

Kiedy zaczyna się redukcja getta warszawskiego, gdzie trafili Korczak i jego podopieczni, chcą się oni uchronić od masowej zagłady, więc robią wszystko, aby ukryć jak najwięcej dzieci. Szukają wielu dodatkowych schronień i pomocy u znajomych i przypadkowych ludzi, szukają każdego, kto mógłby im choćby odrobinę pomóc. Redukcja getta to coś, czego nie można zlekceważyć, ponieważ żołnierze niemieccy chcą pozbyć się aż pół miliona ludzi.

Powieść “Nauczyciel z getta” Mario Escobara to dowód i świadectwo heroizmu człowiek, który zapisał się na kartach historii polski, jak wybitny pedagog, opiekun, a nawet pisarz. Janusz Korczak do ostatnich swoich dni był przy swoich podopiecznych, był wierny swojemu powołaniu, i przez to stał się symbolem męczeństwa Holocaustu.

Książkę obecnie można wypożyczyć w bibliotece niedaleko Krakowa – o małopolskich bibliotekach i o lokalnych zrzeszeniach osób czytających i lubiących książki więcej na www.malopolski.pl.