Książki

Najsłynniejsi satyrycy w historii

Najsłynniejsi satyrycy w historii

Quintus Horatius Flaccus (65-8 p.n.e.)

Ten rzymski autor, syn wyzwolonej niewolnicy, był jednym z wielkich pisarzy rzymskich. Jego twórczość satyryczna przybierała formę dialogów pisanych niczym rozmowy między przyjaciółmi, w których delikatnie krytykował różne ówczesne sytuacje. W jego utworach satyrycznych najbardziej wyróżnia się życzliwość i współczucie dla wytykanych przez niego wad czy błędów.

Marcus Valerius Martial (40-104)

Urodzony w Calatayud łaciński poeta z powodzeniem uprawiał satyryczny i humorystyczny gatunek literacki, w którym nie miał sobie równych. Był niezwykle dowcipny, w jego utworach pojawiły się stereotypy jego czasów, wybornie opisywane i okrutnie atakowane (obłudne postaci, łajdacy, spekulanci, podstarzałe damy, tancerze, całe rzymskie społeczeństwo).

Juan Ruiz, arcykapłan z Hita (Hiszpania, 1283-1350)

Był on religijnym i praktykującym arcykapłanem, stąd tytuł, pod którym jest znany. Dokonał ostrej krytyki władzy pieniądza, która charakteryzowała rządy średniowiecznego establishmentu.

Francisco de Quevedo (Hiszpania, 1580-1645)

To kolejny z wielkich hiszpańskojęzycznych autorów, który w swoim czasie atakował politykę Hiszpanii, w której żył. Niektóre z jego satyrycznych wierszy to „Poderoso caballero es Don Dinero” i „Érase un hombre a una nariz pegado”.

Jonathan Swift (Irlandia, 1667-1745)

Był urodzonym w Irlandii satyrykiem, który ostro krytykował zarówno irlandzkie, jak i angielskie społeczeństwo. Jego książka „Podróże Guliwera” to skandaliczny i ostry portret czasów. Dowiedz się czym jest satyra i jakie są cechy charakterystyczne tego gatunku: https://www.poet.pl/satyra-interesujacy-gatunek-literacki-dla-lubiacych-sie-posmiac

Alexander Pope (Anglia, 1688-1744)

Jest jednym z najbardziej znanych angielskich poetów XVIII wieku. W jego twórczości godna uwagi jest poezja satyryczna, a także przekłady Iliady Homera.

Mark Twain (Stany Zjednoczone, 1835-1910)

Urodzony jako Samuel Langhome Clemens był pisarzem, humorystą, oratorem i dziennikarzem. Jego najbardziej znane dzieła to Przygody Tomka Sawyera i Przygody Huckleberry’ego Finna.

Ambrose Bierce (Stany Zjednoczone, 1842-1914)

Ambrose Bierce był dziennikarzem, redaktorem i satyrykiem. Jedno z jego najsłynniejszych dzieł, Słownik diabła, skupia jego sardoniczne spojrzenie na ludzką naturę.

Franҫois Rabelais (Francja, 1494-1553)

Był pisarzem, humanistą i lekarzem. Jego głównym dziełem były Gargantua i Pantagruel, inspirowane francuskim folklorem.