Pisanie książek

Jak napisać dobrą kronikę?

Jak napisać dobrą kronikę?

Dobra kronika to taka, w której można rozpoznać punkt widzenia autora na dany temat lub historię.Kronika jest gatunkiem dziennikarskim, który pozwala badać z precyzją dziennikarstwa i pisać ze swobodą literatury. Aby napisać dobrą kronikę, musimy wziąć pod uwagę następujące kroki:

Temat

Jeśli zastanawiasz się nad kolejnym tematem do swojej kroniki, ważne jest, abyś wziął pod uwagę, że historia powinna być przeczytana przez dużą liczbę osób i że temat powinien być aktualny, aby wygenerować wpływ na czytelników. Ponadto, opowiadanie powinno wzbudzać emocje w czytelniku. Postaraj się, aby twoje historie pokazywały inne spojrzenie na rzeczy, to przyciągnie uwagę widzów. Nie zapomnij pisać zwłaszcza na tematy, które cię interesują i o których masz pewną wiedzę, to ułatwi ci pracę i sprawi, że będziesz czerpał z niej więcej przyjemności.

Zrób badania

Po wybraniu tematu kroniki, następnym krokiem jest przeprowadzenie badań. Tutaj w grę wchodzi twoja umiejętność nawiązywania relacji z ludźmi, prowadzenia z nimi dialogu, łączenia faktów i wydarzeń, które pomogą ci odkryć istotę Twojej historii. Ważne jest, abyś wyostrzył swoje zmysły, ponieważ pozwolą ci one nadanie rytmu narracji. Towarzysz bohaterom w ich codziennym życiu, nie zadowalaj się tylko wywiadem, koniecznie poznaj ich różne oblicza. Podczas wywiadów staraj się, aby były one jak najbardziej naturalne. Możesz używać dyktafonu, ale musisz wiedzieć jak go używać, aby nie stał się narzędziem inwazyjnym i abyś nie był od niego zależny.

Wykonaj dobrą pracę w terenie

Kiedy rozpoczynasz pracę w terenie nad swoją kroniką dziennikarską, ciekawość powinna być twoją główną umiejętnością, ponieważ pomoże ci ona znaleźć odkrywcze szczegóły Twojej historii. Nie zadowalaj się informacjami, które są ważne na pierwszy rzut oka, zrób więcej badań. Na pewno znajdziesz nieznane szczegóły dotyczące faktów i postaci, które wzbogacą historię. Nie pozostawiaj żadnych wątpliwości. Większość wysokiej jakości informacji nie znajduje się w internecie, ale w rzeczywistości, więc wyjdź i poszukaj ich poza swoim wygodnym biurem. Jeśli chcesz odróżnić swoją pracę od zwykłego reportera, który pisze newsy pojawiające się na pierwszej stronie, musisz pójść o krok dalej. Twoja informacja musi zaskakiwać.

Nie zapominaj, że twoja kronika to nie wywiad, musisz wyjść poza schematy, słuchać i obserwować swoich bohaterów, towarzyszyć im w miejscach, w których bywają i widzieć, jak się zachowują nawet wtedy, gdy nie odpowiadają na twoje pytania. Kronika to gatunek dziennikarski, który będzie wymagał od ciebie dużego zaangażowania, musisz być skłonny do spacerów, pokonywania odległości, aby zbliżyć się do swoich bohaterów i przeżyć doświadczenia, o których nigdy nie myślałeś.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz